Orhangazi Mah. İstiklal Cad No:150 Dilovası / Kocaeli +90 532 206 77 09

ETSİZ ÇİĞ KÖFTE NEDEN SAĞLIKLI?

  • Anasayfa
  • ETSİZ ÇİĞ KÖFTE NEDEN SAĞLIKLI?

Geleneksel etli çiğ köfte içerisinde bulgur, kıyılmış et, salça, isot ve çeşitli baharatlar vardır. İçinde bulunan çiğ et nedeniyle başta tenyazis (bağırsaklarda oluşan bir hastalık) olmak üzere birçok hastalığa sebep olabiliyor. Bu nedenle artık ticari olarak satışı mümkün değil. 2008’e kadar dükkanlarda etli olarak satılan çiğ köfte, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yaptığı düzenlemeyle artık içinde et bulunmadan imal ediliyor ve satışa sunuluyor. Aslında şu an piyasada çiğ köftecilerde gördüğümüz ve cigkofte.gen.tr de satışta olan çiğ köfteler, geleneksel olarak etli olarak üretilen çiğ köftenin etsiz hali. Çeşitli baharatlarda ve özel yöntemlerle etli çiğ köfte lezzetine yakın bir lezzet alması sağlanıyor.

ETLİ ÇİĞ KÖFTE SATIŞI YASAK

Etli çiğ köfte, bağırsak paraziti, tifo, dizanteri, koli basili gibi gıda zehirlenmesine yol açan birçok bakteri ve virüs nedeniyle hastalıklara davetiye çıkarabiliyor. Bu nedenle 2008 yılından itibaren etli çiğ köfte satışı yasak. Çiğ köftenin hazırlama ve saklama koşulları uygun olsa bile etli olarak tüketiminden kaçının. Geleneksel olarak evlerde, arkadaş ortamlarında üretilen çiğ köftelerde bu riski göz önünde bulundurun.

ETSİZ ÇİĞ KÖFTE SAĞLIKLIDIR, AMA...

Etli çiğ köfte sağlığa zararlı bakterileri içerebilme ihtimaline karşı, etsiz çiğ köfte de sıkıntılı olabiliyor. Bazı çiğ köfte firmaları yasak olsa da etsiz çiğ köftenin içine et bulyon ve Çin tuzunu dahil ediyor. Uzmanlar, özellikle Çin tuzunun pankreas kanserine davetiye çıkardığı konusunda hemfikir. Et bulyonun içindeki katkı maddeleri de tam olarak eritilmediği için insan sağlığına zararlı olarak görünüyor. Çiğ köfteyi satın alırken, tüketirken, saklarken dikkat etmemiz gereken önemli kurallar var. Özellikle bazılarının lezzet katması için çiğ köftenin içine koydukları Çin tuzu, insan sağlığına hem zararlı hem de bağımlılık yapan bir katkı maddesi. Pek çok hastalığa zemin hazırlıyor. O nedenle çiğ köfte satın alırken güvenilir markaları ve emin olduğunuz yerleri etmelisiniz. cigkofte.gen.tr size güvenli ve hijyenik çiğ köfte sunar. Açıkta satılan çiğ köftenin besin zehirlenmelere neden olma olasılığı oldukça yüksek. Özellikle sıcaklığın fazla olduğu yaz aylarında uzun süre dışarıda kalan yiyecekler daha kolay bozuluyor. Açıkta satılan çiğ köftelerin tüketilmesi hele de yaz aylarında ciddi zehirlenmelere yol açabiliyor. Çiğ köfte satın alırken etiketlenmiş ve Türk Gıda Kodeksi tarafından onaylanmış ürünleri alın. Etiketin üzerinde; gıda maddesinin adı, içindekiler, net miktarı, firmanın adı, adresi, üretildiği yer, üretim tarihi, tüketim tarihi, raf ömrü, parti veya seri numarası, üretim izin tarihi, orjin ülke, gerektiğinde kullanım bilgisi ve muhafaza şartlarının etiket üzerinde yazılmasına dikkat edin.